Prevenirea şi reducerea violenţei în şcoală

Violenţa este una dintre marile probleme ale lumii contemporane. Presa scrisă sau audiovizualul informează in permanenţă cu privire la manifestări diverse ale acestui fenomen. Apariţia diferitelor forme de violenţă in mediul şcolar pare aproape o fatalitate şi devine, adesea, un lucru obişnuit, cu care semenii coexistă fără măcar a se mai sesiza asupra pericolului. Chiar dacă reprezintă o problemă delicată, punerea sub control a fenomenului violenţei nu se poate face decat dacă ii sunt cunoscute cauzele, originile, formele de manifestare şi posibilităţile de prevenire.  Problema violenţei in şcoală poate şi trebuie să devină o temă de reflecţie pentru toţi cei implicaţi in actul educaţional. Cu atat mai mult cu cat şcoala dispune, credem, de importante resurse pentru a concepe programe de prevenire a violenţei şi pentru a rupe cercul vicios al violenţei in mediul şcolar.

• PLAN DE MĂSURI pentru asigurarea securităţii şi a siguranţei elevilor in incinta şi in perimetrul unităţii şcolare, anul şcolar 2018-2019

• Centralizatorul situaţiei privind absenteismul-disciplina elevilor anulul şcolar 2018-2019

• PLAN DE MĂSURI pentru asigurarea securităţii şi a siguranţei elevilor in incinta şi in perimetrul unităţii şcolare, anul şcolar 2017 - 2018

Legislație:
  • LEGE nr. 272 din 21 iunie 2004 (*actualizata*) privind protectia si promovarea drepturilor copilului (actualizata pana la data de 10 ianuarie 2008*)
  • LEGE nr. 29 din 2 martie 2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 35/2007 privind creşterea siguranţei in unităţile de invăţămant
  • Ordin nr.1409/29.06.2007 cu privire la aprobarea strategiei Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului cu privire la reducerea fenomenului de violenţă in unităţile de invăţămant preuniversitar.

• Regulamentul C.P.R.V.

• CALENDARUL de pregătire şi desfăşurare a unor ore demonstrative pe problematica prevenirii şi reducerii violenţei in mediul şcolar

• Procedura generală de intervenţie la nivelul școlii in situaţii de violenţă

• Fișa de inregistrare a unui caz de violență

Home | Despre noi | Conducere | Comisii | Cancelarie | Resurse materiale | R.E.D. | Orarul şcolii | Elevi | Examene | Orientare şcolară şi profesională | Proiecte europene | Parteneriate | Concursuri şcolare | Legislatie | Galerie foto

© 2002-2013 L.T.B.V.Halaucesti. Toate drepturile rezervate. Questions or problems regarding this web site should be directed to nic_unicu@yahoo.com.
Rezoluţia recomandată: 1280x1024. Au fost contorizate  12 803 vizite, incepand din 24.09.2017. Last modified: 09/24/18.