"Educarea elevilor in vederea alegerii carierei care se concretizează in pregătirea elevilor in vederea efectuării unor opţiuni şcolare şi profesionale corecte şi realiste este, in esenţă, un aspect principal al educaţiei generale pe care o asigură şcoala. Ea presupune insuşirea unui ansamblu de cunoştinţe cu privire la diversele domenii ale realităţii, formarea de abilităţi şi deprinderi, dezvoltarea unor interese multilaterale şi a unor interese profesionale dominante, dezvoltarea aptitudinilor generale şi speciale, formarea unor atitudini pozitive faţă de muncă, dezvoltarea unei motivaţii superioare şi a idealului profesional, formarea unor trăsături volitiv-caracteriale pozitive necesare in exercitarea diverselor profesiuni pentru care optează elevii etc." (Tomşa, G. - Consilierea şi dezvoltarea carierei la elevi, Bucureşti, Casa de Editură şi Presă Romanească, 1999).

Home | Despre noi | Conducere | Comisii | Cancelarie | Resurse materiale | R.E.D. | Orarul şcolii | Elevi | Examene | Orientare şcolară şi profesională | Proiecte europene | Parteneriate | Concursuri şcolare | Legislatie | Galerie foto

© 2002-2013 L.T.B.V.Halaucesti. Toate drepturile rezervate. Questions or problems regarding this web site should be directed to nic_unicu@yahoo.com.
Rezoluţia recomandată: 1280x1024. Au fost contorizate  12 803 vizite, incepand din 24.09.2017. Last modified: 09/24/18.