Bine ati venit pe site-ul Proiectului "Acreditare Erasmus+" de la  Liceul Teoretic "Bogdan Vodă" Hălăuceşti - jud. Iasi!
Activităţi
Home Despre proiect Echipa de proiect Mobilităţi Activităţi Schimburi culturale Diseminare Contact

Anul II (2023 - 2024)

Web Solutions for the Classroom

Ziua 1

LUNI, 20.02.2023

O echipă formată din 5 profesori de la Liceul Teoretic Bogdan Vodă Hălăucești a inceput cursul de formare "Web Solution for the Classroom" din cadrul Proiectului Acreditarea Erasmus+ cu numărul RO01-KA120-SCH-000044014, pentru perioada 2022 - 2027. Mobilitatea se desfășoară la Europass Teacher Academy din Barcelona, Spania. In prima zi, am avut plăcerea să ne cunoaștem colegii de curs, iar marea surpriză a fost ca printre aceștia să se afle și cadre didactice de la o școală din județul Neamț. Alături de noi mai participă si colegi din Polonia și Croația. Activitățile din această zi au vizat prezentarea participanților la curs și a unităților de invățămant de proveniență. De asemenea, ne-a fost prezentată tematica și modalitatea de organizare a cursului.

Ziua 2

MARȚI, 21.02.2022

Ziua de curs a inceput cu prezentarea principalelor platforme și aplicații de studiu utilizate de către participanți in școlile de proveniență in diferite momente ale procesului didactic. Au urmat aplicații practice pe diverse aplicații și programe de editare foto, video și audio.

Ziua 3

22.02.2023

Echipa participantă la mobilitatea din Barcelona a realizat, in prima parte a zilei, materiale in aplicațiile Bookcreator, Plickers și Storyjumper. Ziua de lucru a continuat cu activități outdoor. Prima dintre acestea a vizat o activitate de tip Treasure Hunt desfășurată in incinta Universității din Barcelona. Activitățile de după-amiază au continuat cu o vizită de studiu in zona veche a orașului, in Placa de Gracia, Placa del Sol și Placa del Diamant, precum și vizitarea unor obiective arhitecturale ale marelui Gaudi.

Ziua 4

JOI - 23.02.2023

Perfecționarea cadrelor didactice in cadrul cursului "Web Solution for the Classroom" a continuat cu noi provocări: o impletire a sarcinilor de lucru outdoor cu cele mai noi tendințe din e-learning. Cursul deschide noi oportunități de lucru pentru creșterea motivației elevilor și a eficienței demersului paideutic prin implementarea la clasă de noi strategii bazate pe aplicațiile Snapseed, Goosechase și FlipaClip. Activitățile practice s-au desfășurat in Muzeul Național de Artă al Cataluniei și in Muzeul Pablo Picasso.

Ziua 5

VINERI, 24.02.2023

Penultima zi de curs s-a desfășurat la sediul Europass Teacher Academy din Placa Catalunia. Cursanții au valorificat, prin intermediul unor noi aplicații: Animoto, Snapseed, Lyricstraining, materialele realizate in cadrul activităților outdoor in ziua precedentă, in vizitele de studiu de la Muzeul Național de Artă al Cataluniei și Muzeul Picasso. Sarcinile de lucru au cuprins editări video, in scopul creării de conținut educațional. Tematica de editare foto s-a axat pe studiul artelor și al marilor artiști spanioli, avand cerințe și criterii precise. Echipa noastră s-a remarcat din nou prin calitatea produselor finale, iar prof. Aissa Neculăeș a obținut premiul I.

Intr-o atmosferă sărbătorească cursanții au primit Certificatele Europene de Absolvire.

Proiectul de acreditare se dovedește a fi o inițiativă viabilă, menită să contribuie la modernizarea actului didactic și la creșterea gradului de internaționalizare a unității noastre.

Ziua 6

SAMBĂTĂ, 24.02.2023

Ultima zi a cursului a fost dedicată activităților culturale, care au cuprins un tur al orașului.

Pe Traseul Roșu, participanții au admirat: gara Estacion de Sants, de unde pleacă trenurile de mare viteză; Plaza de Espana cu maiestuosul Palat Național, unde se află Muzeul Național de Artă al Cataloniei. In apropiere pot fi văzute fantanile magice, apoi autobuzul ​​urcă  Montjuic, pe versanții căruia se află atracții unice:  Fundația Joan Miro și Stadionul Olimpic, Palatul San Jordy și cea mai frumoasa Gradina Botanica, precum si o colectie rara de arbori bonsai. In varful dealului se află o cetate construită in 1640. Zidurile sale oferă vederi uimitoare ale orașului și portului. Muzeul Militar a fost găzduit in cetate de la mijlocul anilor 1990.
Apoi autobuzul turistic coboară in cartierul portuar Port Well. Aici se află Acvariul, Statuia lui Cristofor Columb, Muzeul și centrul comercial și de divertisment Maremagnum, Portul olimpic, Parc de la Ciutadella, gazda grădinii zoologice din Barcelona.

Traseul albastru incepe din Placa de Catalunya și urmează traseul Passeig de Gracia, unde se află numeroase magazine și buticuri, precum și una dintre cele mai faimoase lucrări ale marelui arhitect Antonio Gaudi Casa Batlo și Casa Mila, Sagrada Familia, Spitalul San Pau,Parcul Guell, poalele Muntelui Tibidabo, Palau Reial, Camp Nou.

• la poalele Muntelui Tibidabo (Tibidabo), la vârful căruia se poate ajunge cu un vechi tramvai albastru sau telecab